II Niedziela Zwykła
(19 – 25 I 2025)
18. stycznia rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem Czy wierzysz w to? (J 11, 26). Wraz z braćmi innych wyznań chrześcijańskich modlimy się, aby wszyscy uczniowie Chrystusa stanowili jedno.
Dziś przypada wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa.
Kalendarium liturgiczne:
Poniedziałek, wspomnienie św. Sebastiana, męczennika oraz św. Fabiana, papieża i męczennika.
Wtorek, wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy. O godz. 1600 nabożeństwo ku czci św. Jadwigi Królowej, po nim Msza święta przy relikwiach Pani wawelskiej. Modlimy się w intencjach pielgrzymów składających prośby, a szczególnie za rodziny i matki oczekujące potomstwa.
Środa, wspomnienie św. Wincentego, diakona i męczennika oraz św. Wincentego Pallottiego, prezbitera.
Czwartek, o godz. 1600 nabożeństwo ku czci św. Jana Pawła II – modlimy się w intencjach powierzanych wstawiennictwu świętego Papieża.
Piątek, wspomnienie św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła.
Sobota, święto nawrócenia św. Pawła Apostoła.
Kalendarium historyczne:
19 stycznia 1142 roku zmarł Radost – biskup krakowski. Według Długosza nosił także łacińskie imię Gaudenty i pochodził z rodu Różyców. W czasie swych rządów dokonał przebudowy Drugiej Katedry zwanej Hermanowską.
19 stycznia 1608 roku zmarł Bernard Maciejowski – biskup łucki i krakowski, od 1606 arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski. Mecenas artystów, poetów i uczonych. Pod wpływem księdza Piotra Skargi podejmuje decyzję o studiach teologicznych w Rzymie. Troszczył się o rozwój kultu królowej Jadwigi. Pochowany został w Katedrze Wawelskiej, w kaplicy Matki Bożej Śnieżnej.
20 stycznia 1416 roku zmarła Anna Cylejska – królowa Polski, żona Władysława Jagiełły. Została pochowana w ambicie Katedry Wawelskiej.
21 stycznia 1600 roku zmarł Jerzy Radziwiłł – kardynał, biskup krakowski i wileński. W 1574 w obecności księdza Piotra Skargi przyjął katolicyzm. Jako kardynał i biskup wileński w 1591 otrzymał przeniesienie na stolicę biskupią do Krakowa. Tu wprowadzał reformy Soboru Trydenckiego. W 1600 r. zaproszony do Rzymu na obchody roku jubileuszowego, zmarł w trakcie ich trwania. Pochowany został w rzymskim kościele Il Gesu. Trzysta lat po jego śmierci rodzina ufundowała mu pomnik w Katedrze Wawelskiej pomnik.
25 stycznia 1851 roku zmarł Karol Skórkowski – biskup krakowski. Gorący patriota, popiera Powstanie Listopadowe, udziela także schronienia gen. Skrzyneckiemu, za co został aresztowany przez władze rosyjskie. Następnie deponowany z urzędu na skutek nacisków rządów Rosji i Austrii. Jako wygnaniec przebywał w Opawie na Śląsku i tam zmarł. Planowano urządzić mu pogrzeb w Krakowie, niestety władze austriackie nie wyraziły zgody. Biskupa tymczasowo pochowano we wsi Katarzynki pod Opawą w tamtejszym kościele parafialnym, do Krakowa sprowadzono jego prochy w 1913 r. i złożono pod konfesją św. Stanisława.